DE CE ARTĂ? CINE ARE NEVOIE DE ARTE?
Într-o lume care își îndreaptă atenția numai spre realizări cuantificate sec, matematic, emoția dispare, la fel, și suportul interior, ceea ce evident distruge echilibrul rațional și emoțional, cu efecte negative inimaginabile.
Ce produce bun „consumul” de artă? Educația, hrănește pasiunea pentru frumos, face cunoscută evoluția omenirii, dar are și un impact major asupra creativității, indiferent de zona în care aceasta se manifestă. Cu alte cuvinte, dezvoltarea personală este imposibilă fără arte.
Pentru a te bucura de artă ai nevoie de vocație? NU. De vocație au nevoie artiștii. În timp ce, peste 99,...% din populația globului se hrănește din divina sa existență. Oare cum ar arăta lumea fără să știe de Domul din Milano, Bolero, Rondul de noapte, Giselle, Marșul Triumfal, Vrăjitorul din Oz, A 9-a simfonie, Hamlet... Singurul lucru de care e nevoie, este INIȚIEREA.
EducARTE®, pentru copii, este un program de inițiere în limbajul artelor și de apropiere activă de acestea, precum și, de transformare a acumulărilor în instrumente de comunicare, educație, analiză, control și îmbunătățirea inteligenței emoționale. El este construit pe baza celor mai recente cercetări neurologice asupra activității creierului uman expus interacțiunilor estetice, și, care, au dat naștere unui nou cadru de abordare și dezvoltare în neuroștiințe, Neurocultura (Pablo Garcia-Lopez, Rinehart School of Sculpture (MFA), Maryland Institute College of Art (MICA), Baltimore, MD, USA)
Programul se desfășoară în serii de întâlniri împărțite pe: muzică clasică, operă, balet, pictură, sculptură, teatru, film... Fiecare întâlnire durează între 60 și 80 minute. Copiii nu au nevoie de nimic, noi punem la dispoziție toate materialele. Întâlnirile sunt independente între ele, deci, nu produce discontinuități, ba, mai mult, se poate recupera cu altă serie. Urmăriți programul și înscrieți-vă copiii!